Przejścia dla pieszych i ograniczenie prędkości przed nimi
Najbardziej ryzykowne dla pieszych jest zawsze przekraczanie jezdni. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy brak jest bezpiecznego przejścia dla pieszych. Z tego względu projektanci nowych ciągów komunikacyjnych planują miejsca na przejścia dla pieszych, tak by były one bezpieczne. Miejsca szczególnie narażone na wypadki to zazwyczaj połączenie przejść dla pieszych z ograniczeniem prędkości – takie rozwiązania stosowane są przede wszystkim w okolicach szkół, przedszkoli i internatów. Wszystko po to, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego, mające na celu poprawienie bezpieczeństwa na drodze
Wszyscy rządzący, niezależnie od frakcji politycznej, robią wszystko, aby przepisy ruchu drogowego zapewniały bezpieczeństwo pieszym i kierującym pojazdami. W ostatnich latach zmieniły się przepisy, gdy chodzi o bezwzględne pierwszeństwo przekraczającego jezdnię w dozwolonym miejscu. Dzięki temu kierowcy w okolicach pasów zachowują wzmożoną ostrożność i zmniejszają prędkość, jaką mają na liczniku. Drugim rozwiązaniem legislacyjnym jest zakaz korzystania z telefonu komórkowego na przejściu dla pieszych – to z kolei ma za zadanie zwiększyć spostrzegawczość pieszych i poprawić ich koncentrację. Wszystko po to, by zminimalizować ilość wypadków na drodze, szczególnie tych z udziałem pieszych.
Azyle dla pieszych – rozwiązanie stosowane przez projektantów dróg
Inne rozwiązanie, które implementuje coraz większa liczba projektantów dróg, to azyle dla pieszych. Wysepki w połowie przekraczanej jezdni pozwalają na łatwe przekroczenie jezdni przez osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych. Azyle dla pieszych zwiększają również bezpieczeństwo, stanowiąc miejsce, gdzie pieszy może się zatrzymać w razie konieczności, bez potrzeby biegu na drugą stronę przejścia.
Więcej informacji znajdziesz na stronie azyle dla pieszych.