Układ moczowy dosyć często bywa bardzo kapryśny, a najczęściej pojawiającym się schorzeniem u kobiet jest niestety zapalenie pęcherza moczowego. W trosce o swoje zdrowie warto zatem sięgnąć po odpowiednie zioła, które wykazują właściwości moczopędne, a także pomagają oczyścić pęcherz moczowy z tego, co nie powinno się w nim znajdować. Po jakie jednak zioła warto sięgnąć, gdy układ moczowy zaczyna dać o sobie znać?
Jałowiec pospolity
Owoce jałowca, które po zbiorze poddaje się procesowi suszenia to świetny dodatek do marynat oraz kiszonych potraw, jednak produkt ten znalazł również szerokie zastosowanie w naturalnej medycynie w szczególności jako remedium na problemy pojawiające się ze strony układu moczowego. Owoce jałowca to bardzo dobre źródło olejków eterycznych oraz flawonoidów, które w połączeniu wykazują działanie moczopędne oraz antybakteryjne. Aby załagodzić nieprzyjemne objawy zlokalizowane w obrębie pęcherza moczowego, wystarczy sięgnąć po leczniczy odwar z owoców jałowca. W jaki jednak sposób można go przygotować? Owoce jałowca należy bardzo drobno rozgnieść, po czym płaską łyżeczkę powstałego suszu należy zalać szklanką wody, podgrzewając całość w małym garnku aż do momentu wrzenia. Następnie garnek należy zdjąć z ognia, odcedzić, wystudzić i pić powstały odwar po 1/4 szklanki najlepiej dwa razy dziennie.
Mącznica lekarska
Mącznica lekarska to roślina, dzięki której można wyleczyć nie tylko przewlekłe, ale również nawracające stany zapalne pęcherza moczowego i nerek. Substancje znajdujące się w tej roślinie pomagają usunąć z pęcherza moczowego chorobotwórcze bakterie, dlatego też w przypadku pojawienia się problemów, warto przynajmniej dwa razy dziennie wypijać leczniczy napar z mącznicy lekarskiej. W tym celu 2 łyżeczki suszu należy zalać wrzącą wodą, zaparzając mieszankę pod przykryciem przez ok. 10-15 minut. Po tym czasie napar należy przecedzić, wystudzić oraz wypić.
Nawłoć pospolita
Kolejną rośliną, które wykazuje zbawienny wpływ na nasz układ moczowy jest nawłoć pospolita, charakteryzująca się przepięknymi, żółtymi kwiatami. Zawarte w nawłoci garbniki, kwasy fenolowe, flawonoidy, a także olejki eteryczne wykazują właściwości moczopędne, antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Dzięki nawłoci można w skuteczny sposób walczyć z licznymi infekcjami pęcherza moczowego, jednak aby ta walka przyniosła pożądany efekt, z ziela nawłoci należy przygotować leczniczą nalewkę. Taka nalewka jest bardzo prosta w przygotowaniu, ponieważ 100 g suszu, 50 ml czystej wódki oraz 400 ml czerwonego, wytrawnego wina należy wymieszać ze sobą, odstawiając następnie mieszankę na około 2 tygodnie w ciepłe miejsce. Po upływie tego czasu mieszankę należy przecedzić i wypijać po około 30 ml dziennie, aż do momentu ustąpienia objawów.