Konwersja norm ISO/Din/PN jest obecnie coraz częściej wykorzystywana. Ludzie chętnie bowiem kupują śruby, które spełniają określone standardy. Dlaczego jest to dobre podejście do tematu? Co można odczytać z tych norm? Na czym polega konwersja pomiędzy poszczególnymi normami? Jeśli interesuje Was ta tematyka, to naprawdę warto przeczytać dzisiejszy wpis.
Łatwe dopasowanie śrub do konkretnego przeznaczenia
Tabela konwersji norm określa normy ISO, DIN i PN. Co warto wiedzieć o tych skrótach? Najczęściej stosowane na świecie są normy ISO ustanowione przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Ciekawostką jest fakt, że ta organizacja – z siedzibą w szwajcarskiej Genewie – zrzesza na dzień dzisiejszy 162 państwa. W tym gronie jest także Polska. Normy DIN zostały natomiast ustanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. To organizacja mająca siedzibę w Berlinie, która działa na rynku od 1917 roku (to 30 lat dłużej niż Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna). Na terenie naszego kraju stosowane są Polskie Normy (PN). Niestety, tak naprawdę w skali globalnej nie mają one zbyt wielkiego znaczenia, ponieważ są używane tylko u nas.
Dlaczego warto decydować się na śruby, które spełniają normy? Składa się na to kilka aspektów. Warto zaznaczyć, że elementy tego typu zostały wykonane zgodnie z najwyższymi standardami. Do ich produkcji użyto wysokiej klasy materiałów. Trzeba podkreślić, że poszczególne cyfry stosowane po skrócie konkretnej organizacji rzecz jasna nie są przypadkowe. Normy określają klasę, materiał czy powłokę konkretnych elementów złącznych. Dzięki temu można na przykład dowiedzieć się, jaka jest wytrzymałość na rozciąganie. Cyfry oznaczają też stosunek granicy plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie, mówią o użytym materiale oraz sposobie zabezpieczania elementów złącznych przed korozją itp. To powoduje, że bardzo łatwo można wybrać elementy, które będą idealnie nadawały się do danego przeznaczenia. Jest chyba jasne, że na przykład konstrukcje, które stoją na dworze muszą mieć większą wytrzymałość na korozję niż elementy, które są zlokalizowane w środku pomieszczenia itp.
Zapoznaj się z ofertą firmy Stalmut -> Śruby drobnozwojne DIN 960 / ISO 8765 sześciokątne z niepełnym gwintem (https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-din-960-iso-8765-szesciokatne-niepelnym-gwintem-drobnozwojne/)
Przydatna tabela konwersji norm
Bardzo często przydatna jest tabela konwersji norm opisanych powyżej. Znacie na przykład normę DIN dla śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym (w tym przypadku jest to DIN 7991). Chcecie zamówić tego typu elementy, ale w sklepie honorowane są tylko normy Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej? Co zrobić w takiej sytuacji, aby zamówić dobre elementy tego typu? Wystarczy skorzystać z tabeli konwersji norm. Dzięki temu możecie dowiedzieć się, że odpowiednie oznaczenie to ISO 10642. Ułatwia to też wykonywanie zamówień. W jaki sposób? Trzeba podkreślić, że firmy mogą na przykład wpisać tylko konkretne oznaczenia. Nie muszą zaś opisywać każdej śruby z osobna, co daje szansę na duże oszczędności w aspekcie czasu. Nic więc dziwnego, że tabele konwersji norm – dotyczących nie tylko śrub – są często wykorzystywane.