Ludzie coraz częściej decydują się na nitonakrętki. Są to elementy pomocne naprawdę w wielu sytuacjach. Czym charakteryzują się takie akcesoria? Jak wygląda krok po kroku praca z nitonakrętkami? W jakich branżach są stosowane takie akcesoria? Te i inne zagadnienia zostaną poruszone w ramach dzisiejszego artykułu.
Co powinno się o nich wiedzieć?
Należy zapamiętać sobie raz na zawsze, że nitonakrętka to specjalny rodzaj tulejki lub – można spotkać się również z takimi opiniami – nitu rurkowego. Jak wyglądają elementy tego typu? Posiadają one 3 składowe. Są to część gwintowana, niegwintowana cienkościenna i kołnierz. Taka konstrukcja powoduje, że możliwe jest między innymi szybkie i sprawne łączenie elementów cienkościennych. Chodzi nam w tym momencie na przykład o cienką blachę.
Specjaliści doceniają, że praca z nitonakrętkami jest naprawdę stosunkowo prosta oraz bardzo szybka. Jak to wygląda w praktyce? Na początku trzeba wkręcić nagwintowany trzpień (pamiętajcie, aby zrobić to od strony kołnierza). Następnie musicie osadzić nitonakrętkę w zrobionym wcześniej – starannie – otworze. W dalszej kolejności należy docisnąć element przez kołnierz do materiału. Istotne jest też zrealizowanie spęczenia. Finalnie musicie usunąć trzpień. Czasami wymagana jest stosunkowo duża szczelność. Wówczas trzeba zastosować nitonakrętkę, która posiada dodatkową uszczelkę znajdującą się pod kołnierzem.
Jak można podzielić nitonakrętki? Na przykład pod względem zastosowanego materiału. Nitonakrętki przelotowe cylindryczne radełkowane z kołnierzem stożkowym zredukowanym są choćby zrealizowane ze stali nierdzewnej A2 (INOX). Taki materiał gwarantuje wytrzymałość oraz odporność na oddziaływanie różnych negatywnych czynników zewnętrznych. W sklepach z tym asortymentem nie brakuje nitonakrętek zrealizowanych z aluminium albo kwasoodpornych. Poza tym elementy tego typu dzieli się pod względem rozmiaru, wyglądu kołnierza, a także rodzaju zakończenia.
Nitonakrętki – gdzie mogą być użyte?
Akcesoria z tej grupy są bardzo uniwersalne. Wszystko ze względu na cechy oraz szybki montaż. Nitonakrętki przelotowe cylindryczne radełkowane z kołnierzem stożkowym zredukowanym są generalnie stosowane w przemyśle oraz branży budowlanej. Warto dodać, że elementy tego typu zostały dodatkowo zabezpieczone przed korozją. Fachowcy zastosowali tutaj bowiem ocynk galwaniczny. To też wpływa na większą uniwersalność. Eksperci od tego tematu podkreślają, że nitonakrętki mogą być używane również w przypadku rozmaitych prac remontowych. Pamiętajcie, że są stosowane nie tylko przez zawodowców.