Szybkość gojenia ran zależy od cech indywidualnych, takich jak przyjmowane leki, genetyka czy choroby, z którymi zmaga się pacjent. Powierzchowna rana cięta jest najszybciej i najłatwiej gojącą się raną. Na szybkość jej gojenia wpływa fakt czy wdała się do niej infekcja. Taki rodzaj skaleczenia (o równych brzegach, czyste, powstałe najczęściej na skutek kontaktu z ostrzem noża) zabliźnia się w ciągu 6 do 8 dni. Jeżeli skaleczenie jest małe, dochodzi do całkowitej regeneracji naskórka bez powstania widocznej blizny, jednak może pojawić się niewielka linijna blizna.
Świeże rany goją się same i wykorzystują do tego komórki odpornościowe. Jednak możesz im pomóc. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej. Po powstaniu rany szybko ją oczyść – wykorzystaj do tego zimną wodę, sól fizjologiczną lub lawaseptyk (który zabija też bakterie, wirusy i grzyby).
Gojeniu rany sprzyja wilgotne środowisko, dlatego nie stosuj spirytusu. Odkaź ranę przy użyciu preparatu, który zawiera oktenidynę.
W procesie gojenia się rany można stosować specjalistyczne maści i żele. Mają one różną formę i można je aplikować przez tubkę czy strzykawkę.
Inną opcją są plastry (hydrożelowe, hydrokoloidowe). Zapewniają one wilgoć oraz pozbywają się z rany wysięku. Plastry są także bakteriobójcze, pozwalają oddychać ranie i nie podrażniają skóry podczas zdejmowania opatrunku.
Gdzie zdjąć szwy po operacji
Kiedy Twoja rana została zaszyta, szwy prędzej czy później trzeba będzie ściągnąć – w wyznaczonym przez lekarza terminie. Na podstawie wyglądu rany oraz jej stanu i szybkości gojenia się lekarz decyduje kiedy należy pozbyć się szwów.
Jeśli szwy, które posłużyły do zszycia Twojej rany, nie są rozpuszczalne, należy je usunąć. Sam proces zdejmowania szwów nie jest zbyt bolesny i trwa krótko. Jednak czynność ta wymaga specjalistycznego podejścia i nie można robić tego na własną rękę.
Szwy zwykle wyjmowane są po około tygodniu do dwóch, od kiedy były założone. Dokładna data zależy od wielkości rany (jej powierzchni i głębokości), umiejscowienia, ekspozycji na działanie czynników zewnętrznych oraz rodzaju nici chirurgicznych.
Ważne, aby szwów nie pozbywać się zbyt wcześnie, ponieważ może to prowadzić do niepełnego zrośnięcia się rany. Z drugiej strony jeśli będziesz zwlekał zbyt długo z jej zdjęciem, narazisz się na możliwość wrośnięcia szwów w skórę. Wtedy sytuacja może się skomplikować i możesz ściągnąć na siebie niepotrzebny ból i w przyszłości mieć większą bliznę.
Przed samym wyciąganiem szwów skóra powinna być zdezynfekowana. Po zakończonym zabiegu osoba go wykonująca (lekarz albo pielęgniarka) zobowiązana jest do założenia opatrunku.
Zdejmowanie szwów w domu
Sprawdź ofertę profesjonalnych usług medycznych świadczonych w Twoim domu: zdejmowanie szwów po opatrunku w Trójmieście.
Jeśli zależy Ci na sprawnym wyciągnięciu szwów bez potrzeby umawiania wizyty i czekania w kolejce w placówce medycznej, warto skorzystać z usług pielęgniarki domowej. Taka osoba dojedzie pod wskazany adres i wykona zabieg, co pomoże zaoszczędzić Ci nerwy i czas. Ponadto, nie narażasz się na niepotrzebny kontakt z osobami chorymi, który może być niebezpieczny dla Twojego zdrowia. Co więcej, w warunkach domowych możesz czuć się swobodnie i komfortowo.
źródło zdjęć: freepik.com