Jednym z największych wrogów sprawnie i szybko działającego komputera jest oczywiście ciepło. To ono sprawia, że najważniejsze układy pracują wolniej i nie zapewniają tak dużej płynności pracy. Do „walki” z nadmiarem energii cieplnej stosuje się folię silikonową i wiele innych materiałów termoprzewodzących.
Duża wydajność = duże problemy
Im większa wydajność komputera, tym więcej trzeba stosować rozwiązań z zakresu ochrony termicznej. Kluczem do zrozumienia całego procesu jest ciepło, które akumuluje się we wnętrzu płyty głównej, procesora, karty graficznej itd. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są folie silikonowe, które skutecznie odprowadzają nadmiar ciepła do radiatora.
Folie to materiały termoprzewodzące, które charakteryzują się bardzo dużą odpornością na działanie ładunku elektrycznego. Dzięki temu ryzyko powstania zwarcia lub innej, analogicznej awarii spada do zera. Są one też odporne na działanie wysokich temperatur, a także na wiele innych czynników, w tym na rozciąganie.
Odprowadzanie ciepła
Kluczem do wydajności komputera są rozwiązania, które pozwalają odprowadzić jak najwięcej ciepła. Folie silikonowe to nie jedyne materiały termoprzewodzące, jakich można użyć do schłodzenia komputera. Dużą popularnością cieszy się też pasta przewodząca ciepło, która działa dokładnie w ten sam sposób.
Poza tym w schładzaniu wnętrza komputera istotną rolę odgrywają systemy aktywne. Wprowadzenie wentylatorów o odpowiednio wyprofilowanych łopatkach pozwala czasem na zwiększenie wydajności chłodzenia o kilkanaście procent.
Narzędzia programistyczne
Warto też wiedzieć, że na schłodzenie komputera wpływ ma też sposób, w jaki korzysta z niego finalny użytkownik. Ograniczenie liczby pracujących w tle programów, oczyszczanie dysku, a także porządkowanie danych i usuwanie wirusów to tylko kilka sposobów na schłodzony sprzęt.
Na powyższych przykładach widać, że czasem subtelne rozwiązania jak np. folie silikonowe, pozwalają znacznie zwiększyć efektywność pracy komputera. Wszak najważniejszym zadaniem jest jego skutecznie schłodzenie.