Szkło niskoemisyjne ma szczególne parametry techniczne – przede wszystkim niski współczynnik przenikania ciepła i wysoką przepuszczalność światła. Dzięki takiemu szkłu łatwiej jest utrzymać w pomieszczeniach mieszkalnych preferowaną temperaturę.
Szkło niskoemisyjne wizualnie nie różni się od innych, klasycznych typów szkła. Stosując to szkło, zachowuje się więc walory estetyczne i zyskuje wiele w aspekcie funkcjonalnym.
Szkło niskoemisyjne – podstawowe informacje
W szybach, zwłaszcza jednokomorowych zespolonych, rekomenduje się dzisiaj stosowanie coraz bardziej specjalnego szkła niskoemisyjnego. Dlaczego? Otóż specyficzna niskoemisyjna powłoka zapewnia utrzymanie współczynnika przenikania ciepła na odpowiednim poziomie (zwykle około 1,0 W/(m2/K). Takie szkło cechuje również wysoka przepuszczalność światła. Może to być nawet do 70% przepuszczalności światła i do około 50% przepuszczalności energii słonecznej. Ogólnie szkło niskoemisyjne budowlane jest zalecane do stosowania w energooszczędnym nowoczesnym budownictwie, a także tam, gdzie inwestorzy chcą dzięki szybom zapewnić odpowiednie ciepło w budynkach mieszkalnych. Obecnie szkło niskoemisyjne jest oferowane na rynku przez wielu producentów, np. Saint-Gobain. Może mieć różne wymiary czy różną grubość – w zależności od oczekiwań klientów. Możliwe jest więc zamówienie szyb na wymiar u wybranego producenta.
Zalety stosowania szkła niskoemisyjnego
Szkło niskoemisyjne ma liczne walory użytkowe, które naturalnie są skutkiem jego ww. cech. Po pierwsze szyby z takiego szkła gwarantują utrzymanie korzystnej temperatury wewnątrz każdego pomieszczenia. W lecie chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem, w zimie zaś przed zbyt szybkim wychładzaniem. Co więcej, takie szyby zapewniają również równomierne rozprowadzenie światła wewnątrz każdego pomieszczenia. Obserwuje się także korzyści finansowe ze stosowania szyb z tego typu szkła w domach. Jego użycie prowadzi bowiem do obniżenia dotychczasowych rachunków za ogrzewanie budynku mieszkalnego. Poza tym nie odczuwa się tzw. ciągnięcia chłodu od szyb, jak to miało miejsce w przypadku dawnych klasycznych szyb. Typowe szkło niskoemisyjne, pomimo ww. walorów funkcjonalnych, jest bardzo proste zarówno w montażu, jak i w późniejszym utrzymaniu czystości. Pielęgnacja szyb ze szkłem niskoemisyjnym jest taka sama jak szyb klasycznych.