Angio tk w dużym skrócie mówiąc, to nic innego jak nieinwazyjny wariant angiografii. Mowa tutaj oczywiście o jednym z najpopularniejszych badań, dzięki któremu lekarz jest w stanie ocenić realny stan naczyń krwionośnych. Przy tomografii komputerowej niezbędne jest oczywiście podanie kontrastu przez cewnik, który wprowadza się przy znieczuleniu do wybranego naczynia krwionośnego.
Angiografia – co trzeba wiedzieć?
Angiografia jak wspomniano we wstępie jest to podstawowe badanie, dzięki któremu można ocenić stan naczyń krwionośnych. Przy opisywanym badaniu radiologicznym podawany jest środek kontrastowy, dzięki któremu można obserwować czytelny obraz na ekranie aparatu rentgenowskiego. Niestety procedura ta jest dość inwazyjna. Znacznie lżejszym dla organizmu badaniem jest spiralna tomografia komputerowa, czyli Angio tk. Przy tym badaniu środek cieniujący wstrzykuje się dożylnie bezpośrednio przez wenflon. Warto wspomnieć również o tym, że badanie angio tk tętnic wieńcowych pozwala uzyskać serią obrazów wielowarstwowych w 3D o bardzo dużej szczegółowości. Warto wspomnieć także o badaniu angio-MR, czyli rezonansie magnetycznym naczyń. W wielu gabinetach lekarskich wykonuje się również USG Dopplera.
Jak wygląda badanie angio tk?
Pierwszym etapem jest podanie przez wenflon specjalnego środka kontrastowego. Dopiero wtedy można wykonać naświetlanie promieniowania jonizującego. Pamiętać należy o tym, że wynik badania będzie czytelny tylko wtedy, gdy pacjent będzie na czczo. Zalecane jest również zwiększenie podaży płynów. Godna polecenia jest przede wszystkim woda niegazowana. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że organizm należy nawadniać nie tylko przed badaniem, ale również po jego wykonaniu. W ten sposób można znacząco przyśpieszyć wypłukiwanie substancji cieniującej z naszego organizmu. Podczas samego badania angio tk tętnic wieńcowych pacjenci leżą na specjalnym stole ruchomym, który automatycznie przesuwa się wewnątrz aparatury w kształcie charakterystycznego pierścienia. Bardzo ważne jest to, aby podczas badania pozostać w bezruchu, dzięki czemu możliwe będzie wykonanie zdjęć bez zakłóceń. Jeżeli chodzi o czas wykonywania badania, to w zależności od miejsca wynosi ono od 20 do 40 minut. Wyniki dostępne są już po kilku dniach.
Kiedy warto wykonać badanie?
Angio tk tętnic wieńcowych jak łatwo się domyślić wykonuje się przede wszystkim w diagnostyce chorób wieńcowych. Powyżej opisane badanie bardzo często wykonuje się również w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba zakwalifikowania danego pacjenta do konkretnego zabiegu.