Nowoczesne metody diagnozowania coraz wcześniej wykrywać coraz większe spektrum chorób i słabości naszych organizmów. Jednym z badań, o którym warto wiedzieć nieco więcej, jest badanie USG Doppler żył. Najczęściej stosowane jest do diagnozowania schorzeń związanych z układem krążenia w obrębie kończyn dolnych. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega to badanie.
Doppler żył – zakres diagnostyczny badania
Badania USG Doppler to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które pozwala ocenić stan żył i tętnic. Fale ultradźwiękowe odbijają się od krwinek płynących w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu na ekranie lekarz może obserwować przepływ krwi w różnych częściach ciała.
Doppler żył kończyn dolnych pozwala zdiagnozować między innymi zakrzepy i tętniaki oraz ocenić jakość przepływu krwi w naczyniach krwionośnych, co jest zwłaszcza ważne dla osób ze stwierdzoną cukrzycą oraz miażdżycą. Badanie to pozwala też diagnozować wrodzone wady w budowie zastawek serca.
Komu zalecane jest wykonanie badania dopplera żył kończyn dolnych?
Celem badania dopplera jest wykrycie, potwierdzenie lub wykluczenie schorzeń związanych z układem krążenia, najczęściej pojawiających się w obrębie kończyn dolnych. Wskazaniem do badania może być wiek pacjenta, wywiad rodzinny oraz zdiagnozowana cukrzyca lub miażdżyca. Wielu lekarzy zleca takie badanie również profilaktycznie po zakończeniu leczenia niektórych urazów nóg oraz przed wykonaniem zabiegów ortopedycznych wymagających dłuższego unieruchomienia.
Badanie dopplera żył kończyn dolnych jest szczególnie zalecane osobom uskarżającym się na takie objawy, jak:
– wysiłkowe bóle kończyn dolnych;
– uczucie tak zwanych ciężkich nóg, oraz takie objawy jak obrzęki, drętwienie czy skurcze nóg;
– nieprawidłowe, długie gojenie się ran na nogach.
Jak przygotować się do badania?
Badanie Dopplera żył kończyn dolnych nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Zaleca się jedynie założenie wygodnego stroju, tak by z łatwością móc odsłonić lekarzowi odpowiedni fragment ciała. Bezpośrednio przed badaniem nie należy jednak stosować żadnych kosmetyków, a zwłaszcza leków w formie kremu czy maści.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy istnieje ryzyko konieczności rozszerzenia badania na powłoki brzuszne lub podejrzewa się zmiany zakrzepowe. W takim przypadku dzień przed badaniem pacjent powinien stosować dietę lekkostrawną ubogą w warzywa i owoce. Samo badanie powinno być wykonane na czczo lub przynajmniej w ostępie sześciu godzin od ostatniego posiłku. Przed badanie nie powinno się też pić wody gazowanej i palić papierosów.